Kaip išmintingai renovuoti stogą?

Į ką reikia atkreipti dėmesį renovuojant stogą?

Daugelis namų savininkų tirpstant sniegui jau atkreipė dėmesį į seną stogo dangą, kurią metas keisti.

Kaip išsirinkti tinkamą stogo dangą ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį, patars atestuotas konstruktorius Mindaugas Korsakas:

“Ankstesniais metais Lietuvos stogai patyrė stiprius gamtos jėgų išbandymus: pernai vasarą stiprus vėjas nuplėšė net 2553 stogų dangas, dažniausiai tai buvo seno šiferio ir lengvi skardiniai stogai.

Ši žiema nuklojo stogus storu sniego sluoksniu, kai kurių stogų konstrukcijos neatlaikė sniego svorio ir sugriuvo. Šie pavyzdžiai akivaizdžiai parodo, į ką reikia atkreipti dėmesį renovuojant stogus, kad jie tarnautų ilgai ir patikimai.

 

kisminrenustog1

Prieš renovaciją

kisminrenustog2

Po renovacijos

Jei nusprendėte renovuoti stogo dangą – įvertinkite stogo konstukciją ir jos būklę, tai galimybė pakeisti supuvusias medines dalis naujomis ar papildomai sutvirtinti konstruktyvą, kad jis atlaikytų visas gamtos jėgas.

Dažnai renovuodami stogą namų savininkai šiltina pastogę. Jei seno stogo gegnės buvo 5x15cm ir buvo išdėstytos, pavyzdžiui, 120 cm atstumu viena nuo kitos, tuomet dažniausiai užtenka į tarpus įdėt po vieną naują gegnę, įrengti vadinamas “stygas” tarp gegnių ir stogo konstrukcija bus paruošta atlaikyti visus krūvius. Tokia konstrukcija gali būti naudojama, kai gegnės tarpatramis yra iki 4,75 m, esant 45-60 laipsnių stogo nuolydžiui.

Jei stogo konstrukcijai naudojamos 5×20 cm gegnės, tai leis naudoti 20 cm storio stogo šiltinimo vatą, tuomet gegnės dažniausiai išdėstomos kas 60cm, taip išvengiant vatos pjaustymo. Tokią konstrukciją galima naudoti, kai gegnių tarpatramis yra 5 metrai, esant 30-45 laipsnių stogo nuolydžiui. Tačiau kiekvienas stogas yra skirtingas ir turi savų niuansų. Bet kokiu atveju, žmogui nusprendusiam renovuoti stogą, patarčiau kreiptis į tos srities specialistą, kad pastarasis įvertintų esamos konstrukcijos būklę ir, esant reikalui, parengtų atitinkamų konstrukcijų sustiprinimo projektą.

Šiltinamam stogui labai svarbu įrengti tinkamą difuzinę plėvelę, kuri, kaip kvėpuojantys rūbai, leis jūsų stogui išgarinti visą drėgmę ir apsaugos medinę konstrukciją nuo puvimo. Difuzinių plėvelių gali būti labai įvairių ir kainos jų taip pat įvairios: galima pirkti plėvelę kainuojančią 3-4 litus už m², galima pasirinkti ir geresnes, 6-7 litus kainuojančias, tokios plėvelės dažniausiai turi klijuojamą kraštą, kuris leis įrengti vientisą neperpučiamą stogo paklotą. Šios plėvelės būna labai stiprios ir atsparios plėšimui, jų nesugadinsite dengdami stogą. Jei stogo plotas 150 m², tai geresnės plėvelės pasirinkimas kainuos tik 450 litų daugiau, bet jūs būsite ramūs, kad pasirinkote teisingą produktą, kuris tarnaus ilgai ir patikimai. Jei, pasirinkus pigią ir prastą plėvelę, vėliau paaiškės, kad ją reikia keisti – tai kainuos daugiau, nes reikės nuimti stogo dangą, grebėstus ir vėl viską sudėti atgal.

Jei nusprendėte palėpės nešiltinti, rekomenduoju vis tiek įrengti difuzinės plėvelės sluoksnį, tuomet ateityje bet kada galėsite apšiltinti stogą iš vidaus ir įsirengti patalpas.

Kokią dangą pasirinkti renovuojant stogą? Tokį klausimą užduoda dažnas renovuodamas stogą. Reikia įvertinti visas stogo dangos savybės: ilgaamžiškumą, patikimumą, išvaizdą ir, be abejo, kainą. Rekomenduočiau pasiskaičiuoti, kiek kainuotų stogą renovuoti čerpėmis, kurioms suteikiama 30 metų garantija, o tarnavimo laikas bus gerokai ilgesnis – toks stogas tikrai tarnaus apie 100 metų.Čerpių danga pasižymi puikiomis savybėmis: ji nebarškės kaip skarda lietui lyjant, jos nenuneš net ir stipriausi vėjai, ji papuoš renovuojamą namą ir pakels jo vertę.

Dažnas galvoja, kad dengiant stogą čerpėmis reikės ypatingų konstrukcijų. Tai ne tiesa. Stogo kontrukcija bus tokia pati kaip ir kitoms dangoms, juk pagrindinę apkrovą sudaro sniego svoris, nuo 160 kg/ m². Jei sudėtume visas kitas apkrovas: konstrukcijos svorį, vėjo apkrovą, stogo dangos svorį – tai skirtumas tarp stogo dangų bus menkas: skardos stogas turi atlaikyti 189 kg/ m², šiferio mažais lapais 207kg/ m², šiferio dideliais lapais 214kg/ m², o su čerpėm 224 kg/ m².”

 

kisminrenustog3

Vilniaus stogai

 

Kaip uždengti stogą čerpėmis? – į šį klausimą atsako stogdengys Egidijus Daugėla:

Čerpės – gera danga, nes stogą jomis galima uždengti greitai. Kadangi čerpių danga yra mažo ploto, tai dengiant daugiašlaičius stogus, lieka labai mažai atliekų po pjaustymo, nupjautas dalis panaudojame kitose vietose, o dengiant paprastą dvišlaitį pjaustyti nereikės iš viso. Renovuojant stogą, čerpės paslėps stogo konstrukcijos nelygumus – jei stogo šlaito įstrižainės nevienodos, galima prastumti čerpių eiles, to nepavyks padaryt su kitomis dangomis. Jei namų savininkai paskaičiuotų, kiek kainuoja stogą dengti čerpėmis, įsitikintų, kad už prieinamą kainą jie gali turėti patikimą ir gražų stogą ilgam. Mes paskaičiavome, kiek kainuotų uždengti tą patį stogą su skirtingomis dangomis ir žinome, kad čerpės kainuoja ne brangiau nei skarda, bet turi gerokai ilgesnę garantiją ir jomis tikrai pigiau dengti nei beasbesčiu šiferiu:

Danga

Čerpės pigmentuotos

Čerpės
dažytos

Skarda

Beasbestinis šiferis

Bituminė danga

Stogo dangos kaina, m2

17

22

25

27

20

Komplekto kaina, m2

32

38

36

47

65

Komplekto kaina, viso

3209

3871

3650

4697

6570

Prekių skaičius komplekte

11

11

5

7

7

Garantija stogo dangai, metai

30

30

10

15

25

Montavimas

4040

4040

4040

4040

4545

Garantija darbams*, metai

10

10

5

5

5

Viso

7249

7911

7690

8737

11115

 

Skaičiuotas 101 m2 dvišlaitis stogas, kraigas 8m., kraštinė 6,3m.
Stogo komplektą sudaro: stogo danga, kraigo ir vėjalenčių detalės, tvirtinimo detalės.
Neįtraukta: difuzinė plėvelė, kamino sandarinimo medžiagos, sniego užtvaros.
Į dengimo darbų kainą yra įskaičiuota: plėvelės klojimas, grebėstavimas, čerpių klojimas, kraigo ir vėjalenčių įrengimas.

* Kainos su PVM 

No Logo Added!